سه شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٩
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3431
 بازدید امروز : 251
 کل بازدید : 817352
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/3750
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
تقویم
آب و هوای شهر سمنان
Find more about Weather in Semnan, IR
درباره دومین همایش ملی بیابان با رویکرد مدیریت مناطق خشک و کویری


معرفی همایش

بیش از دو سوم مساحت ایران دارای شرایط خشک و نیمه خشک است که تخریب منابع طبیعی و گسترش بیابان زایی در اثر عواملی مانند افزایش جمعيت و توسعه ی صنعتی و گسترش زمین های کشاورزی، موجب آسيب هاي زيست محيطي در این نواحی شده و برنامه ریزی دقیق و جامع برای مدیریت صحیح آنرا دچار مشكل نموده است. بدون شناخت کامل روابط متقابل و پیچیده ی موجودات زنده و عوامل غیر زنده، مدیریت و پایداري این نواحی غیر ممکن می باشد. بهره برداری بیش از حد بشر از طبیعت و منابع آن در دهه های اخیر باعث کاهش توان تولید عمده اکوسیستم ها، خصوصا اكوسيستمهاي مناطق خشك شده، كه موجب توسعه ی بیابان ها، اثرات اقتصادی و اجتماعی مانند قحطی، مهاجرت، فقر شده است. از طرفي پدیده ی گرد و غبار وریزگرد ها که تاثير بسيار زيادي بر مناطق عمده كشور داشته است بهمراه خطرات ناشي از اثرات تغيير اقليم در كشور، مديريت مناسب اين مناطق را مشكل نموده است. متأسفانه با توجه به اينكه اين تغييرات و مخاطرات محيطي خسارات عظیم زیست محیطی، بهداشتی، انسانی و اقتصادی بر کشور تحمیل کرده است، بسیاری از فعالیت های عمرانی و توسعه ای در مناطق مختلف کشور، بدون توجه به یک رویکرد بوم شناسانه و برنامه ای جامع بوده و تغيير كاربري اراضي با تخریب جنگل ها و مراتع موجب گسترش و توسعه بيابان شده است.بهرحال اگر بهره برداري از منابع در مناطق خشك و كويري بر پایه ی اصول مشخص علمي، همگام با طبيعت و شناخت دقيق عوامل و كنشهاي بين آنها متمركز باشد، مي توان با مديريت صحيح از آن استفاده بهينه نمود.
هدف از برگزاري اين همايش شناخت مناطق خشك و كويري، منابع، توان مندی ها و محدودیت های آن و چگونگی بهره برداری متعارف از منابع و هم زیستی با آن در راستای توسعه ی پایدار و مدیریت جامع و ارائه ی راه حل هايی براي کاهش مخاطرات محيطي مي باشد، بطوريكه بتوان با برنامه ريزي جامع، ضمن كاهش مشكلات زيست محيطي و بلاياي طبيعي، در راستاي بهره برداري بهينه از منابع كوير اقدام نمود.
بسيار خرسندم كه دانشكده كويرشناسي دانشگاه سمنان ميزبان شما محققان، استادان و دانشجويان گرامي در دومین همایش ملی بیابان مي باشد.


محورهای همایش

فرسایش بادی و ریزگردها

گردشگری و اکوژئوتوریسم

اقلیم شناسی و روند خشکسالی در مناطق خشک

اثرات تغییر اقلیم و سازگاری با آن

هیدرولوژی و منابع آب در مناطق خشک

خاکشناسی و اکولوژی خاک در مناطق خشک

پوشش گیاهی و جنگل­های خشک و نیمه خشک

مدل های مدیریت مناطق بیابانی و بیابانزدایی

سنجش از دور و GIS

کشاورزی پایدار در مناطق خشک

انرژی های تجدید پذیر در مناطق خشک و بیابانی

مسائل فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی مناطق خشک و بیابانی

حفاظت از محیط زیست، تنوع زیستی و حیات وحش در مناطق بیابانی

منابع معدني در مناطق خشك و كويري

 

این همایش 20 تا 21 آبانماه 1393 در دانشگاه سمنان برگزار شد.

 
 
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به دانشگاه سمنان می باشد Copyright © 2020